Rotametr służy do pomiaru natężenia przepływu gazu lub cieczy w instalacjach. Jego uniwersalne zastosowanie pozwala na wykorzystanie w wielu branżach – od przemysłowej po laboratoryjną czy energetyczną. Aby jednak zdał egzamin i dawał miarodajne wyniki, należy o niego odpowiednio dbać. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak powinna wyglądać konserwacja rotametru.
Do czego służy rotametr i jakie są jego rodzaje?
Rotametr, inaczej przepływomierz, jest urządzeniem służącym do pomiaru przepływu cieczy lub gazu w zamkniętym rurociągu. Jego budowa jest prosta: posiada przezroczystą rurkę, w której znajduje się pływak wskazujący natężenie przepływu na odpowiednio wyrysowanej skali. Urządzenie jest w stanie bardzo precyzyjnie określić stan przepływu w danej instalacji.
Rodzaje rotametrów
Rotametry można rozróżnić pod względem materiału wykonania. W tej kategorii wyróżniamy: przepływomierze szklane i rotametry plastikowe.
Funkcje dodatkowe rotametrów
Ze względu na szerokie zastosowanie przepływomierzy oraz ich istotnego znaczenia dla prawidłowości działania przepływów w różnych instalacjach, np. gazowych czy chemicznych, urządzenia te są wciąż udoskonalane. Mają o wiele mocniejszą konstrukcję, niż jeszcze kilka lat temu. Nowoczesne rotametry są ponadto dodatkowo zabezpieczane przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli zależy nam na zakupie urządzenia, który posłuży nam na długie lata, warto wybrać produkt z górnej półki, którego budowa jest solidna i zapewni długą żywotność.
Na stronie https://agru-frank.pl/produkty/armatura-tworzywowa/rotametry-59/ znajduje się oferta wysokiej jakości rotametrów przystosowanych do pomiaru przepływów w różnego rodzaju instalacjach. Zakres pomiaru oscyluje w przedziale 1,5 l/h – 60.000 l/h.
Jak dbać o rotametr? Prawidłowa konserwacja
Aby zakupione urządzenie było jak najdłużej wydajne, konieczne jest jego prawidłowe przechowywanie, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń. Po drugie, konieczna jest regularna konserwacja rotametru polegająca na dokładnym czyszczeniu urządzenia. Używając przepływomierzu, naturalnie narażamy go bowiem na wpływ zanieczyszczeń. Osad zbiera się zarówno na obudowie, jak i częściach pomiarowych urządzenia. Z tego względu należy cyklicznie czyścić rotametr z pomocą specjalistycznych środków, które mają działanie rozpuszczające osady. Konserwacja nie jest trudna, jednak wymaga dokładności oraz regularnego jej przeprowadzania.
Nie ma komentarzy
Add yours